بررسی تكنولوژی اطلاعات در 15 صفحه با فرمت ورد قابل ویرایش
دسته بندی مهندسی کامپبوتر و فناوری اطلاعات
بازدید ها 59
فرمت فایل doc
حجم فایل 18 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 15
قیمت: 6,500 تومان
بررسی جامع تكنولوژی اطلاعات

فروشنده فایل

کد کاربری 7142
کاربر

بررسی تكنولوژی اطلاعات در 15 صفحه با فرمت ورد قابل ویرایش

 

1- عصر كامپیوتر


- آغاز قرن نوزدهم، ماشین ها دنیا را تغییر دادند. به ناگاه مردم توانستند آسان تر مسافرت كنند و سریع تر با یكدیگر ارتباط برقرار كنند. مشاغل نیز تغییر یافتند و بسیاری از مردم شغل هایی در كارخانه ها به دست آوردند. این موضوع، شروعی برای عصر صنعت بود.

نیمه دوم قرن بیستم شاهد آغاز عصر كامپیوتر بودیم. در ابتدا استفاده از كامپیوترها بسیار دشوار بود و تنها تعداد اندكی از مردم آنها را درك می كردند. اما به زودی كامپیوترها در دفاتر كاری و سپس خانه ها پدیدار شدند. امروزه آنها همه جا هستند. تعدادی از مردم هنوز می گویند كه آنها هرگز از یك كامپیوتر استفاده نكرده اند اما آنها احتمالاً هر روز از كامپیوترها استفاده می كنند در حالی كه متوجه استفاده از آنها نمی شوند. این عدم تشخیص به این دلیل است كه كامپیوترها در خیلی از وسایل عادی مثل ماشین، تلوزیون، دستگاه پخش سی دی، ماشین لباسشویی و... وجود دارند.

اولین كامپیوترها كه در سال 1940 و 1950 ساخته شدند، بسیار بزرگ بودند. در واقع آنها به بزرگی یك اتاق بودند.

در سال 1949 مجله «مكانیك عمومی» (Popular Mechanics) اقدام به یك پیشگویی كرده و روزی اعلام كردند كه كامپیوترها كوچك خواهند شد و وزن آنها به كمتر از 5/1 تن خواهد رسید. امروزه تراشه های كامپیوتری به كوچكی حرفO هستند. با گذشت بیش از 50 یا 60 سال كامپیوترها بیشتر از آنچه كه مردم تصور می كردند امكان تغییر دارد، تغییر كرده اند.

2- در آغاز

در طی هزاران سال بشر به حساب كردن احتیاج داشته است. خانواده ها نیاز داشتند كه بدانند چه تعداد حیوان، چقدر غذا و چقدر زمین دارند. این اطلاعات آن هنگام كه مردم قصد خرید و فروش داشتند و به علاوه آن هنگام كه می مردند و یا ازدواج می كردند بسیار مهم بود. راه های مختلف زیادی برای حساب كردن و نوشتن اعداد وجود داشتند. سومری ها سه روش مختلف داشتند: آنها از یك روش برای زمین، یك روش برای میوه و سبزیجات و روشی برای حیوانات استفاده می كردند.

آنها قادر به شمردن بودند اما روشی ساده برای انجام محاسبات نداشتند.

در حدود سال های 1900 تا 1800 قبل از میلاد بابلی ها روشی جدید برای حساب كردن اختراع كردند كه در آن روش های مكانی استفاده می شد.

این بدین معنا بود كه دو چیز مقدار یك عدد را تعیین می كند: ارقام و جایگاه مرتبه آنها. امروزه، هنوز از ارزش مكانی برای محاسبه استفاده می كنیم. ما می توانیم هر عددی را تنها با استفاده از 10 رقم 0 تا 9 بنویسیم. برای مثال 134 یعنی 1 صدتایی، 3 ده تایی و 4 یكی.

كامپیوترها نیز در هنگام انجام محاسبات از ارزش مكانی استفاده می كنند. اما آنها فقط از رقم 0 و1 استفاده می كنند. برای مثال 11011 یعنی 1 شانزده بیت، 1 هشت بیت، و 0 چهار بیت، 1 دو بیت، 1یك بیت كه مساوی 27 می شود. بدون ارزش مكانی محاسبات سریع غیرممكن هستند.

بین سال های 1000و 500 قبل از میلاد مسیح، بابلی ها یك چرتكه اختراع كردند. در این چرتكه از سنگ های كوچكی كه آنها را به صورت خطی قرار می دادند استفاده می‌شد. هر ردیف از سنگ ها نماینده یك ارزش مكانی متفاوت بود. برای انجام محاسبات آنها سنگ ها را از ردیفی به ردیف دیگر حركت می دادند بعدها انواع مختلفی از چرتكه ها ساخته شدند.

بعضی از آنها چوبی بودند و در آنها از توپ های رنگی استفاده شده بود (البته این امكان وجود دارد كه چرتكه ابتدا در چین اختراع شده باشد اما حقیقتاً كسی نمی داند).

اگرچه می توان از یك چرتكه بسیار سریع استفاده كرد اما آن نمی تواند محاسبات را به طور خودكار انجام دهد. در قرن 17 مردم شروع به ساختن ماشین حساب كردند. در سال 1640ریاضی دانی فرانسوی به نام بلیس پاسكال یك ماشین حساب ساخت. وی از این ماشین حساب برای شمردن پول استفاده می كرد. در طی 10 سال پاسكال بیش از 50 ماشین حساب ساخت.

در سال 1670 یك آلمانی به نام leibnitz كار پاسكال را ادامه داد و ماشین بهتری ساخت. ماشین لیبنیز Step Reckonerنامیده شد. این ماشین می توانست محاسبات دشوارتری نسبت به ماشین حساب محاسباتی پاسكال انجام دهد. به طور قابل توجهی ماشین لیبنیز برای انجام محاسبات درست همانند كامپیوترهای مدرن فقط از دو رقم 0 و1 استفاده می كرد.

در واقع ماشین حساب هایی مانند Step Reckoner لیبنیز تا 300 سال بعد مورد استفاده قرار گرفتند تا اینكه كامپیوترهایی ارزان شروع به پدیدار شدن نمودند.

3- اولین كامپیوترها

در گذشته كلمه كامپیوتر برای شخص استفاده می شد نه برای یك ماشین. در قرن نوزدهم، معمارها و كارشناسان فنی به منظور انجام كارهایشان نیاز به دانستن پاسخ محاسبات بسیار دشواری را داشتند.

آنها خود برای انجام این محاسبات وقت نداشتند بنابراین كتاب های پاسخ محاسبات را خریدند. افرادی كه محاسبات را انجام می دادند و كتاب ها را می نوشتند كامپیوتر نامیده می شدند.

در سال 1820 یك ریاضیدان بریتانیایی به نام چارلز ببیج (Charles Babbage) ماشینی را اختراع كرد كه محاسبات بسیار دشوار را به طور خودكار انجام می داد. او ماشینش را ماشین تفاضل نامید.

او شروع به ساخت ماشینش كرد ولی هیچ گاه آن را تمام نكرد زیرا او ایده بهتری داشت. (ببیج هرگز ساخت چیزی را تمام نكرد، او همیشه ایده ای بهتر داشت و كار بر روی چیزی جدید را شروع می كرد).

در حقیقت بیش از 150 سال بود تعدادی كارشناس فنی از موزه علوم لندن ماشین تفاضل ببیج را ساختند. امروزه این ماشین هنوز در موزه قرار دارد. وزن این ماشین حدود 3 تن است و تقریباً 2 متر طول و 3 متر عرض دارد و كار می كند.

در وایل سال 1990 این ماشین یك محاسبه انجام داد و پاسخی درست به طول 31 رقم ارائه داد. ببیج ساخت موتور تفاضل را تمام نكرد زیرا او كار بر روی ماشینی به نام ماشین تحلیلی را شروع كرده بود. ماشین تحلیلی می توانست كارهای بیشتری انجام دهد. برای مثال این ماشین یك نوع حافظه داشت. این به این معنا بود كه امكان برنامه نویسی برای آن، ایجاد ساختار برای هر جواب و انجام محاسبات دشوارتر وجود داشت.

به همین دلیل ماشین تحلیلی اغلب به عنوان اولین كامپیوتر واقعی پنداشته شده است. هر چند ببیج هرگز ساخت این ماشین را به پایان نرساند.

زنی با نام ادا لاولیس Ada lovelace با ببیج همكاری داشت. او دختر لرد بایرون نویسنده مشهور انگلیسی بود. ادا ریاضی دان برجسته بود و عقاید ببیج را درك می كرد (اكثر مردم عقیده های ببیج را درك نمی كردند).

او دریافته بود كه قادر به انجام محاسبات شگفت انگیز با ماشین تحلیل است و برنامه ای نیز برای آن نوشت. اگرچه این ماشین هرگز ساخته نشد با این حال ادا لاولیس هنوز اولین برنامه نویس كامپیوتر در جهان است. در سال 1979 یك زبان برنامه نویسی كامپیوتر ADA نامیده شد.

عقاید ببیج از زمان خودش جلوتر بود.

به تدریج یكصد سال بعد، مخترعین شروع به ساخت ماشین حساب های بهتری كردند. یكی از بهترین مخترعین سال 1930 فردی آلمانی به نام گنراد زوس Konrad zuse بود. درسال 1938او اولین ماشینش، Z1 را در اتاق نشیمن در برلین ساخت.

Z4,Z3 ماشین های بعدی او از بسیاری جهات شبیه كامپیوترهای مدرن بودند. این ماشین ها برای انجام همه محاسبات فقط از دو رقم 0و1 استفاده می كردند. Zuse از طریق ایجاد سوراخ هایی در فیلم های قدیمی سینمایی، برنامه هایی برای ماشین هایش نیز نوشت.

زمانی كه او فیلم را داخل ماشین ها قرار داد، آنها توانستند برنامه ها را بخوانند و محاسبات بسیار طولانی و مشكلی را انجام دهند.

فایل های مرتبط ( 10 عدد انتخاب شده )
بررسی فناوری NFC امنیت ، مفهوم و کاربرد
بررسی فناوری NFC امنیت ، مفهوم و کاربرد

تجزیه و تحلیل یک فروشگاه اینترنتی نرم افزار با نرم افزار رشنال رز به همراه گزارش کار و سناریو ها
تجزیه و تحلیل یک فروشگاه اینترنتی نرم افزار با نرم افزار رشنال رز به همراه گزارش کار و سناریو ها

تجزیه و تحلیل فروشگاه نرم افزار به همراه فایل رشنال رز ، مستندات ، سناریو ها و گزارش کار
تجزیه و تحلیل فروشگاه نرم افزار به همراه فایل رشنال رز ، مستندات ، سناریو ها و گزارش کار

ترجمه مقاله اتوماسیون تطبیقی فیبر نوری با چند درجه آزادی ، به روش اصلاح شده سیمپلکس
ترجمه مقاله اتوماسیون تطبیقی فیبر نوری با چند درجه آزادی ، به روش اصلاح شده سیمپلکس

پاورپوینت مدیریت و پیکربندی تجهیزات شبکه
پاورپوینت مدیریت و پیکربندی تجهیزات شبکه

مدلسازی شناختی یك سیستم آموزش دهنده هوشمند به منظور توان‌ بخشی علاقه به یادگیری و خلاقیت دانشجو
مدلسازی شناختی یك سیستم آموزش دهنده هوشمند به منظور توان‌ بخشی علاقه به یادگیری و خلاقیت دانشجو

پروژه سیستم اداره برق به زبان SQL و VB
پروژه سیستم اداره برق به زبان SQL و VB

پروژه سیستم مدرسه به زبان VB و SQL
پروژه سیستم مدرسه به زبان VB و SQL

پروژه سیستم داروخانه به زبان SQL و VB
پروژه سیستم داروخانه به زبان SQL و VB

نرم افزار شرکت بیمه ساختمان و ماشین با ویژوال بیسیک
نرم افزار شرکت بیمه ساختمان و ماشین با ویژوال بیسیک

دسترسی ها

بالا